Фондация Световен образователен форум България е част от професионалната общност на ESHA. Изключително полезно е да работим заедно с представителите на другите Европейски страни и да се учим едни от други. Това се случва в реален и динамично променящ се диалог, а сега и в момент, когато посрещаме предизвикателствата от Covid 19 едновременно Споделяме общи проблеми и възможни решения, придобита опитност, пътя, който всеки е изминал. Естествено е да си зададем въпросите каква е ситуацията в момента, как се справят в различните Европейски държави с дистанционното обучение и къде сме ние.
Осъзнато ще започна от това, което се случва в България. Категорична съм, че трябва да отдадем дължимото уважение към всички учители и директори в България, които направиха възможно дистанционното обучение да се случи само за седмица в почти всяка точка на страната. Изключителен труд, професионализъм и проявена отговорност. При възникналите екстремни условия ние успяхме да постигнем това, което иначе бихме постигнали плавно за години напред. За сравнение в Кипър например това ниво на организирано дистанционно обучение още не е постигнато. От Кипър споделят: “Всички училища остават затворени (държавни и частни) до 26 април засега. Правителството следва практика на систематичен преглед на мерките въз основа на данните, събрани всяка седмица. Популяризира се идеята за дейностите за дистанционно обучение и са предостави безплатни акаунти на Microsoft Office 365 за всички учители и ученици, за да използват синхронни и асинхронни дейности чрез платформата TEAMS. Повечето училища продължават обучението чрез комуникация с всички семейства и с публикуването на учебни материали на своите уебсайтове. За да се осигури успехът на усилията за дистанционно обучение, се осигурява в момента онлайн обучение на учителите и се предвижда осигуряване на семейства със затруднения да реагират (инфраструктура и връзка). Огромните усилия продължават и възникват много неочаквани трудности (готовност на учителите, отзивчивост на семействата, етични въпроси, педагогически въпроси).“
Не всичко е идеално и у нас, но имаме активна институционална и синдикална подкрепа, партньорството на родителите, училищните екипи показват гъвкавост, изключителна адаптивност и професионален подход. Постигнахме много за кратко време. Убедена съм, че процесът на дигитализация на учебното заведение през следващите години ще бъде с по-голям финансов акцент към модернизиране на технологичните ресурси отколкото към квалификация на педагогическия персонал в тази посока. Следващата стъпка е да работим за качеството на дистанционното обучение и разработване на общодостъпни учебни материали и платформи.