Първо участие на България в международен форум в Брюксел на тема „Развитие на международни проекти за училища (DIPS)“

Първо участие на България в международен форум в Брюксел на тема „Развитие на международни проекти за училища (DIPS)“

logo-wef-retina
Funded-by-the-European-Union

От 21 до 25 октомври 2024 г. в Брюксел, Белгия, се проведе международния форум на тема „Development International Project for Schools (DIPS)“, организиран от LFEE Europe. Участници от различни образователни нива на тринадесет държави членки на ЕС, предоставяйки възможност за обмен на добри практики и опит в сферата на образованието, разгледаха програмата Еразъм+ като двигател за приобщаване, разнообразие и цифрова трансформация. България беше представена чрез фондация Световен образователен форум в изпълнение на мобилност с цел обмяна на опит чрез наблюдение на работа по проект 2024-1-BG01- КA122-ADU-000231042.
Международното събитие включи възможности за дискусии и експертност по различни теми като благополучие и добро здраве, приобщаващо образование, дигитална трансформация и изкуствен интелект, развитие на професионални общности, иновации, емоционална интелигентност, ролята на театъра и драмата в обучението, предизвикателства и иновации в образователната система, като осигури платформа за обмен на опит между професионалисти от различни образователни нива.

За първи път България беше включена в програмата и с уъркшоп на тема „Развитие на професионални общности“, подготвен и изнесен от д-р Мария Гайдарова, председател на Световния образователен форум България (WEFBG). Презентация предизвика голям интерес сред международните участници и постави акцент върху стратегиите за изграждане на професионални мрежи и сътрудничество между училищата. Форматът на събитието позволи дискусията по време на уъркшопа да продължи и в неформална среда, в която се обмени опит и се доразвиха идеи за бъдещи сътрудничества.
Сред основните теми бяха създаване или разширяване на мрежа от международни партньори и запознаване с други европейски образователни системи, разширяване на знанията, уменията и компетентностите за прилагане на иновативни методи на обучение, промяна на организацията на учебната среда и използване на информационни технологии; изграждане на капацитет в образователната система за необходимата трансформация в контекста на Европейската програма за умения; изграждане на умения за общуване, рефлексия, работа в екип, равностойно включване в образователния процес, създаване на транснационални партньорства за сътрудничество за постигане на иновативни резултати и обмен на добри практики, създаване на успешни международни проекти с програма Еразъм+

В диалог и панелна дискусия бяха обсъдени визиите по въпроса и перспективите на няколко държави: Испания, Франция, Белгия, България, Холандия и Германия. Международната образователна стратегия на регионално ниво и микро и макро ефектите също бяха тема на ентусиазирани разговори.
​ Участниците от България споделят, че DIPS 2024, Брюксел е вълнуващо и обогатяващо преживяване, което откроява трансформиращото въздействие на проектите по Eразъм+ върху образованието, общата ценностна система в условията на дигитализация и глобална свързаност, вдъхновява с иновативните си подходи за обучение и интерактивни дискусии, създавайки пространство за обмен на идеи, изследване на иновативни практики и обсъждане на бъдещето на образованието.

Един от основните акценти беше необходимостта от интернационализация и интегриране на глобални перспективи в местните образователни практики. Посетихме Европейския парламент в Брюксел, където участвахме в презентация за ролята, функциите и начина на работа на европейските институции. По време на дискусиите се обсъждаха ключови теми, свързани с функциите и работата на Институциите, а посещението на сградата на Парламента допринесе за по-задълбочено разбиране на процесите по взимане на решения и създаване на политики в ЕС, участвахме в редица активности в Департамента по образованието на Фландрия, където обменихме опит и обсъждахме съвременните предизвикателства пред образованието в Европа.“ подчерта председателят на фондацията д-р Мария Гайдарова

Българската група имаше възможността да представи България и богатството на българския език пред международната аудитория. Чрез кратко въведение участниците от европейските страни бяха запознати с нашето културно наследство, с красотата на българския език, като присъстващите повториха няколко български думи. Беше чудесно да се види с какъв ентусиазъм се прие този културен обмен.“ – разказват Тодор Атанасов и Таня Танева-Гарабедян.
DIPS 2024 също така подчерта значението на международното сътрудничество за подготовката на учениците за бъдещите предизвикателства. Вълнувам се да развия възможностите за проекти по eTwinning и други инициативи, които ще насърчават междукултурния обмен, ще улесняват програмите за мобилност и ще помогнат на учениците да разширят своите хоризонти чрез работа с връстници от различни страни“ – допълва Тодор.

В наситената програма беше включено и посещение на училища, като се запознахме с образователната програма, условия на обучение и преподаване, развиване на компетентности и прилагане на иновативни методи на обучение, използване на информационни технологии както в административното управлението, така и за ефективно обучение във всеки учебен час. Присъствахме и на планирана евакуация по сигнал за пожар в училище. Обмяната на опит с колеги беше мотивираща и отвори нови хоризонти за сътрудничество и обмен.“ – разказва Ваня Шопова
Високото ниво на организация и професионализма на организаторите и участниците превърна DIPS 2024 във вдъхновяващо и обогатяващо преживяване. Осъществихме множество контакти с колеги от различни държави, които споделят нашите цели и визия за бъдещето на образованието в Европейския съюз в съзвучие с основните приоритети на Еразъм +. Осъществените контакти предполагат възможност за сътрудничество и устойчиво развитие в интернационалното сътрудничество между училища и организации, осъществяващи своята дейност в сферата на образованието“ споделя Илия Авков.
Мария Гайдарова допълва: „Осъществяването на контакти с професионалисти от различни образователни нива и европейски страни беше особено полезно, тъй като създадохме партньорства, обещаващи сътрудничества. DIPS 2024 е вдъхновение и възможност за обмен на идеи, за напредък в реализирането на общоевропейските цели в образованието. Безценно преживяване със страхотен екип професионалисти, доверие и подкрепа – едновременно персонална и професионална!
Предстоят две обучения в Испания и в Ирландия през следващата година по проект 2024-1-BG01- КA122-ADU-000231042, които ще бъдат обявени на официалната страница на Световен образователен форум – България.