Среща на Европейския секторен комитет за социален диалог в областта на образованието

Среща на Европейския секторен комитет за социален диалог в областта на образованието

Среща на Европейския секторен комитет за социален диалог в областта на образованието, посветена на бъдещето на висшето образование в Европа.

24 септември 2024 г.

Представител на фондация Световен образователен форум България доцент д.пс.н. Манол Манолов участва на среща на Европейския секторен комитет за социален диалог в областта на образованието, посветена на бъдещето на висшето образование в Европа. Дискусията засегна ключови теми като кариерното развитие на академичните кадри, подобряването на условията на труд и справянето с предизвикателствата на дигитализацията.

Една от най-важните теми на събитието беше привлекателността на преподавателската професия. Представено бе ново предложение от Европейската комисия за създаване на устойчиви кариери в сектора на висшето образование. В него се акцентира върху разпознаването и оценяването на разнообразните роли на преподавателите и изследователите, както и върху създаването на благоприятни условия за тяхното професионално развитие. За да бъде преподаването по-привлекателно, се подчертава необходимостта от по-добра подкрепа за транснационално сътрудничество и иновации в преподаването, както  и академична свобода.

Предложенията се фокусираха върху три ключови области. Първата е мобилността и международното сътрудничество – преподавателите да имат възможността да участват в обмен и общи проекти с колеги от различни страни. Втората е свързана с разпознаването на различните роли на академичния състав – като се акцентира върху преподаването и развитието на нови методики за обучение, а не само на изследователската работа. Третата област е подобряване на условията на труд – равнопоставеност, справедливо заплащане и гъвкавост, така че всеки преподавател и учен да може да съчетава професионалния си живот с личните си ангажименти. Това са все аспекти, които са от жизненоважно значение за бъдещето на образованието и които отдавна чакат своето решение.

В същото време се обсъди и съвместна програма за подобряване на работните условия във висшето образование. Тук бе поставен фокус върху дигитализацията и нейното влияние върху преподаването и ученето. След пандемията от COVID-19 става ясно, че дигитализацията може да бъде нож с две остриета – тя улеснява достъпа до информация и образование, но също така поставя и предизвикателства пред психичното здраве на преподаватели и студенти. Дискутирани бяха рисковете от прекомерното използване на онлайн обученията и възможността за неравнопоставеност при достъпа до технологиите. От съществено значение е да се намери баланс между присъственото и дигиталното обучение, за да се създаде пълноценна образователна среда.

Друга важна тема на срещата беше представянето на OiRA – онлайн инструмент за оценка на рисковете във висшето образование. Разработен в партньорство с Европейската агенция за безопасност и здраве при работа, този инструмент е предназначен да помогне на университетите да оценяват и управляват рисковете в работната среда на преподавателите и студентите. Очаква се официалното му стартиране да се състои през ноември 2024 г. и да подпомогне значително осигуряването на по-безопасна и здравословна учебна среда.

Срещата засегна и други проекти в сферата на образованието – например проекта APRES COVID, насочен към предотвратяване на социални рискове в училищната среда, както и LearningSchools, който цели да изследва и внедри добри практики в обучението. Един от вълнуващите моменти бе споделянето на опит и идеи как да се създаде по-добра и включваща учебна среда, как да се подкрепят всички участници в образователния процес.

Посланията от всички участници в международната среща са определено  оптимистични и изпълнени с желание и воля за промяна. Участниците изразиха и своята убеденост, че  по-доброто бъдеще на висшето образование е пряко свързано с по-добри условия на труд, признание на извършената качествено работа и с възможността за пълноценно развитие. Това е ключът към създаването на по-добра образователна система, която да подготви младите хора за предизвикателствата на съвременния свят.

Фондация Световен образователен форум България като член на Европейската федерация на работодателите в системата на образованието и на Европейската асоциация на училищни директори продължава да представя основните акценти за развитие на образователната общност в страната.